Yargi logo

Yargı Akademi

Eğitim Kurumları

LGS Hakkında Bilgiler

Liselere geçiş sınavı olarak adlandırılan LGS 2017-2018 yılı itibariyle başlamış ve daha önceden yapılan TEOG sınavının yerini almıştır. Sınav geneli; beceri, mantık ve muhakeme yeteneğinin ölçülmesine dayalı sorulardan oluşur.

Sınavda başarılı olan adaylar;

 • Fen Liseleri
 • Anadolu Liseleri
 • Sosyal Bilimler Liseleri
 • İmam Hatip Liseleri
 • Meslek ve Teknik Anadolu Liseleri’ne giriş yapabilirler.

Sınavda barajı geçemeyen öğrenciler ise, eski sistemde olduğu gibi; adrese dayanan okul tercihlerinde bulunarak, merkezi sınav sistemi içinde olmayan liselere geçiş yapabilirler.

LGS Sınavına Kimler Girebilir?

LGS sınavına; sekizinci sınıfta okuyan öğrenciler başvuru yapabilir. Yurtdışındaki öğrenciler ise; e-okul sisteminde kayıtlı olan öğrenciler giriş yapabilir.

LGS Sınavında Ders Dağılımları Nelerdir?

Birinci ve ikinci oturum olmak üzere 2 oturum şeklinde LGS sınavı gerçekleştirilir. Buna göre;

Birinci oturumda;

 • Türkçe: sözcükte ve cümlede anlam, parçada anlam, söz sanatları, metin türleri, yazım kuralları ve noktalama işaretleri ile anlatım bozuklukları sorulur.
 • İnkılap Tarihi: Milli uyanış, Bir Kahraman Doğuyor, Milli Bir Destan, Atatürk Dönemi, Atatürkçülük, Demokratikleşme, Türk Dış Politikası, Atatürk’ün Ölümü ile II. Dünya Savaşı ve Sonrası konularında sorular sorulur.
 • Yabancı Dil: Advntures, Friendship, Teen Life, In the Kitchen, On the Phone, The Inteernet, Tourism, Chores, Science, Natural Forces konularında sorular çıkar.
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: Hac ve kurban ibadeti, kader ve evrendeki yasalar, Kur’anda akıl ve bilgi davranışlar, zekât, Allah’a güvenmek, Allah her şeyi bir ölçüye göre yarattı, insan iradesi ve kader, dünya hayatının sonu: ecel ve ölüm, İslam dinin göre kötü davranışlar, Muhammed’in hayatı ve örnek davranışlar gibi konulardan sorular gelir.

İkinci oturumda;

 • Matematik: Dönüşüm geometrisi, üslü ifadeler, üçgenler, kara köklü ifadeler, eşlik ve benzerlik, çarpanlar, geometrik cisimler, olasılık, eşitsizlik ve doğrusal denklem, özdeşlikler ve cebirsel ifadelerden soru gelir.
 • Fen Bilimleri: Elektrik enerjisi ve yükleri, iklim hareketleri ve mevsim oluşumu, fiziksel olaylar, genetik kod ve DNA, çevre bilimi ve enerji dönüşümü, adaptasyon, mutasyon ve modifikasyon, canlılar ve yaşam, basınç, biyoteknoloji ve katılım, madde ve endüstri/doğası konularından sorular çıkar.

Soru dağılımları; Türkçe matematik ve fen bilimlerinden 20’şer soru; İnkılap tarihi, din kültürü, yabancı dil sorularından 10’ar soru vardır.

LGS Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

LGS başvurusu yaparken; adayların e-okul üzerinden bilgilerini güncellemeleri gerekir. Güncellenen bilgiler, okul müdürlüklerinde kontrol ettirilmeli ve onaylatılmalıdır.

Tüm bilgiler güncellenip onaylatıldıktan sonra, e-okul sistemi üzerinden başvurular yapılabilir.

2022 LGS Sınavı Ne Zaman?

2022 LGS sınavı tarihi belli oldu.  Buna göre;

 • 2022 LGS sınavı giriş tarihi 5 Haziran 2022 tarihinde yapılacak. Henüz sınav başvurularının tarihi belirlenmedi.

 • LGS 1. Oturum sabah saat 09.30’da ikinci oturum öğlen 11.30’da yapılacaktır.

Sözel test için 50 soru ve 75 dakika verilirken; ikinci oturum için 80 dakika sınav süresi belirlendi.

LGS Sınavına Hazırlık Nasıl Yapılır?

LGS sınavına hazırlık aşaması, disiplinli ve sistemli çalışmakla başlar. Gün içinde sadece konuları çalışmak ya da test çözerek sınava hazırlanmak doğru değildir. Sınava girecek adayların günlük çalışma planı yapması gerekir.

Aynı zamanda sürekli ve belli bir düzene oturtulan soru çözme alışkanlığı ve kitap okuma alışkanlığı kazanılmış olmalıdır. Hazırlık sürecinde adayların; özverili, mücadeleye hazır, hedefe odaklanmış, devamlı ve istikrarlı şekilde çalışma metodu oluşturmaları önemlidir.

Sınav tarihini yaklaşmasıyla birlikte artacak olan stres ve kaygı durumunda aileye ve dolayısıyla okuldaki öğretmenlere de büyük iş düşer. Adayların böyle bir durumla baş edebilmeleri için, çevresindekilerden destek alması önemlidir.

Sınava hazırlanırken;

 • Okunulan metnin anlaşılması ve yorumlanması
 • Problemleri çözme becerisi
 • Sonuç çıkarılabilmesi
 • Analiz yapabilme ve eleştirel düşünme gücünün oluşturulması
 • Bilimsel sorular ve öğrencilerin becerilerinin ölçülmesi üzerine sorular hazırlanır.

Bu yüzden adayların; konuların mantığını anlaması ve ezber yapmak yerine, konu mantığını zihnine yerleştirmesi ön plana çıkar. Yani adaylar kendilerini, her çeşit soruya hazırlamalıdır.

Gerçekleştirilen sınavda sadece bilgi ön plana çıkmamakta, aynı zamanda; adayların analiz yapma ve konuya hakimiyetleri, okuduğunu anlamaları ve problemleri çözme konusundaki becerileri de sınava tabi tutulmaktadır.

Bu yüzden bu kriterler göz önüne alınarak bir çalışma programının hazırlanması ve belli bir disiplin içinde bu programa uyulması, sınavda başarıyı getirecektir. Bu başarıyı elde edebilmek için ise; bol bol test çözmek, analiz yapmak, mantık çalışmak, problem çözme yeteneğini geliştirmek için deneme testleri çözmek ve soru bankalarından konularla ilgili soruları tekrar tekrar çözümlemek gerekir.

LGS Sınavı Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Merkezi sınav olarak da adlandırılan LGS sınavı, tek puan üzerinden hesaplamaya tabidir. LGS sınavı puan hesaplaması yapılırken;

 • Birinci ve ikinci oturumda verilen doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

 • Her bir aday için, alt testine ait olan ham puanı; doğru sayısından yanlış sayısının 3/1 çıkarılarak hesaplama yapılır.
 • Her alt test ortalaması, ilgili test ham puanları toplamı, öğrenci sayısına bölünerek bulunur.
 • Her alt testin standart sapması ise; ilgili teste hesaplanan ham puan, ortalama ve sınava giren öğrenci sayısına göre hesaplanır.

Her öğrencinin alt testine ait olan standart puan, o teste ait ortalama ve standart sapma ile hesaplanır ve ham puan ortalaması 50’ye ve standart sapma 10’a getirilerek dönüştürme işlemi yapılır. Testlerin ağırlıklı standart puanları yanında toplam ağırlıklı standart puanları da bu şekilde hesaplanmış olur.

Anahtar Kelimeler lgs nedir lgsye nasıl hazırlanılır lgs tarihleri lgs ne zaman yapılacak lgs başvurusu lgs ders dağılımları lgs konuları

Diğer Kurslarımız

KPSS-B

KPSS-B Kursları

Y Kpss b Bilgi Al Fiyat Al

KPSS Öğretmenlik

KPSS Öğretmenlik Kursları

Y 5 %283%29 Bilgi Al Fiyat Al

ÖABT

ÖABT Kursları

Y 3 %286%29 Bilgi Al Fiyat Al

ALES

ALES Kursları

Y 7 %283%29 Bilgi Al Fiyat Al

DGS

DGS Kursları

Y 4 %284%29 Bilgi Al Fiyat Al

Adli & İdari Yargı

Adli&idari Hakimlik Kursları

Y Kisspng constance l rice california personal injury lawye lawyer png transparent image 5a76b9bb29af07.9880151815177302351708 Bilgi Al Fiyat Al

EKPSS

EKPSS Kursları

Y Pngwing.com Bilgi Al Fiyat Al

YDS

YDS Kursları

Y Daco 6085886 %281%29 Bilgi Al Fiyat Al

YKS

YKS Kursları

Y 8 %283%29 Bilgi Al Fiyat Al

Lise Okula Yardımcı

Lise Okula Yardımcı Kurslar

Y A Bilgi Al Fiyat Al

PMYO Polislik

Polislik Sınavlarına Hazırlık

Y 2 %288%29 Bilgi Al Fiyat Al

Mahalle Bekçiliği

Mahalle Bekçiliği Kursları

Y 1 %2811%29 Bilgi Al Fiyat Al

Diğer Kurslarımız

Aradığın kurs için fiyat al

Aradığın kurs için fiyat al!

 • Kurs Programını Seç
 • Şube Bul
 • Fiyat Al!

Teşekkürler

Şubemizdeki için fiyat bilgisini size en kısa zamanda ileteceğiz.

İlginiz için teşekkür ederiz.