E-KPSS NEDİR ? Kurs Programları » E-KPSS Kursları

EKPSS (ENGELLİ KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI)

 

E-KPSS olarak bilinen ve engelli vatandaşlar için memurluk seçimleri için yapılan sınavın adıdır. 

EKPSS NEDİR ?

Engelli kamu personeli seçme sınavı ile birlikte engeli bulunan bireyler kamu alanlarında iş sahibi olmaktadır. Aynı zamanda E-KPSS nedir diye düşünüldüğünde engelli bireylerin devlet kurumları içinde iş sahibi olması için girilen sınavdır.
Beden ve zihin olmak üzere iki aşamadan herhangi bir tanesinde engeli bulunan bireyler için uygun olunduğu koşullarda iş imkanları sunulmaktadır. Yönetmeliğe uygun olarak gerekli şartların bulundurulması halinde ve yaş durumunun uygun olması ile sınava hak tanınmaktadır.

EKPSS’ye kimler girebilir?

 

Belli bir oranda bedenen ya da zihnen engeli bulunmakta olan vatandaşlar e kpssye girebilirler.

Ortaokul, lise, lisans, yüksek lisans eğitim seviyesine sahip olan ve %40 engeli olan bireyler giriş yapabilmektedir. ÖSYM üzerinden gerçekleştirilmekte olan bir sınavdır.
Giriş aşaması içinde engeli olan bireylerin, engellerinin sağlık kurumları tarafından raporlanması ve tespiti gerekmektedir. Devlet kurumları içinde engel gözetilerek atama olması halinde yerleştirme yapılmaktadır.

E-Kpss Başvurusu Nasıl Yapılır?

EKPSS için gerekli koşulların sağlanması halinde kurumlar ve online olarak başvurular yapılmaktadır. Bu aşamada engel raporunun bulunması gerekmektedir.

ÖSYM’nin resmi sitesi olan www.osym.gov.tr üzerinden başvurular gerçekleşmektedir. Başvuru aşamasında gerekli olan ayrıntılı bilgiler site içinde yer almaktadır. Yapılacak olan kura sistemi ile ilgili güncellemeler bulunmaktadır.

%40 ve üzerinde yer alan engelli sağlık kurulunca verilmekte olan rapor gerekmektedir. Başvuru yapanlar için çalışamaz raporu gözetilmemektedir. Bunun yanı sıra 65 yaş ve üzeri vatandaşlar sınava başvuru yapamamaktadır. Başvuru aşamasında raporların kanıtlanması ve engel durumunun gözetilmesi bulunmaktadır.

EKPSS Soru ve Test Sayıları

Sınav, Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri üzerinden oluşmaktadır. Genel Yetenek sınavında 15 Türkçe ve 15 Matematik soruları yer alırGenel Kültür testlerinde ise 10 soruluk Atatürk İlkeleri, 6 soruluk Temel Yurttaşlık Bilgisi, 3 soruluk Türk Kültür ve Medeniyetleri, 5 Türkiye Coğrafyası ve 6 Türkiye ve Genel Dünya Tarihi ile ilgili sorular bulunur.

 

GENEL KÜLTÜR

 

 

GENEL YETENEK

ATATÜRK İLKELERİ (10 SORU )

TÜRKÇE (15 SORU)

TEMEL YURTTAŞLIK BİLGİSİ (6 SORU)

MATEMATİK (15 SORU)

TÜRK KÜLTÜR ve MEDENİYETLERİ (3 SORU)

TÜRKİYE COĞRAFYASI (5 SORU)

TÜRKİYE ve GENEL DÜNYA TARİHİ (6 SORU )

EKPSS Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınava girecek adaylar, tercih etmeyi planladıkları alım kadrosunda bulunan eğitim koşuluna sahip olmalıdır. Aynı zamanda özel nitelik ve yeterliliklerin tümünü de taşımalıdır.

Adaylar, diploma ve geçici mezuniyet belgeleri ile sınav başvuruları yapabilmektedir. Aynı zamanda sertifika ve benzeri belgeler ile de son başvuru tarihi itibariyle alınması gerekmektedir.

Tercih edilecek kadrolarda bulunan başvuru şartları büyük bir öneme sahiptir. Başvuru şartlarında bölüm veya programlar birden fazla şekilde belirtilmiş ise, bunlardan sadece birinin niteliklerini taşımak yeterli olmaktadır.

Başvurularda bulunan şartlar arasında MEB’den onaylı bilgisayar işletmeni sertifikası sahibi olmak gibi bir nitelik arayan kadrolarda, MEB’den onaylı bilgisayar programcısı ve MEB’den onaylı bilgisayar analist programcı sertifikası sahipleri de başvuru yapabilme hakkına sahiptir

Anahtar Kelimeler